Start Wymiana międzynarodowa
Wymiana polsko-niemiecka

W tym roku to nasi uczniowie odwiedzą szkołe partnerską w Niemczech.

Wyjazd 26.09.11 r.

Niezapomniane chwile

W dniach od 20 do 24 września 2010 roku uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1
im. Noblistów Polskich w Wałbrzychu po raz kolejny gościli sąsiadów z  Niemiec, w ramach polsko – niemieckiej wymiany realizowanej przez: Dyrekcję gimnazjum, opiekunowie- germanistka Barbara Gruszka oraz Pani Teresa Strzemecka wraz z grupą uczniów ze Szkolnego Klubu Europejskiego. W wymianie wzięło udział 14 uczniów z niemieckiego Freital oraz uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Wałbrzychu, z klas drugich: Adrianna Kawecka, Monika Kruk, Daria Papierzańska, Klaudia Szefler, Magdalena Kisiel, Justyna Płocha, Natalia Bucińska, Adrian Cichoń, Robert Bazarnik, Jakub Teper, Michał Grabowski, a z klas trzecich: Monika Lasota, Dagmara Winnicka, Karolina Chochol.

20 września

Zaraz po przyjeździe nastąpiło przywitanie uczniów przez Dyrekcję szkoły: Grażynę Zytę- Kułakowską oraz Barbarę Skrabkę-Musz, a także nauczycielki Barbarę Gruszkę i Teresę Strzemecką, odpowiedzialne za wymianę ze strony polskiej. Po przywitaniu uczniowie pojechali do hotelu, następnie poszli na obiad do restauracji Ratuszowa. Po obiedzie uczniowie wraz z opiekunami Iwoną Początek, Barbarą Gruszką oraz Teresą Strzemecką udali się do ExploraPark, Parku Nauki i Techniki w Wałbrzychu, gdzie mogli zobaczyć wystawę. Głównym jej przesłaniem jest stworzenie dzieciom i młodzieży warunków do interaktywnej edukacji, która ma ułatwić zrozumienie świata i pokazać, że nauka i technika są integralną częścią codzienności. Około godziny 16.30 grupa uczniów polskich i niemieckich wraz z opiekunami przyszła na kolację przygotowaną w szkole.

21 września

Drugiego dnia uczniowie niemieccy i polscy wzięli udział w warsztatach dziennikarskich w Telewizji Wałbrzych. Uczniowie mieli okazję poznać i zobaczyć jak powstają konfrontacje oraz wywiady z „Gościem dnia”. Uczennica naszego gimnazjum Magdalena Kisiel przeprowadziła krótki wywiad z gościem z Niemiec na temat wakacji oraz form spędzania czasu wolnego. Po zajęciach dziennikarskich uczniowie zwiedzili Wałbrzych, po którym przewodnikiem był rodzic jednego z naszych uczniów, Pan Teper. Czas popołudniowy umiliła wycieczka do Zamku Książ. W nim uczniowie zwiedzili komnaty oraz tarasy zamkowe. Wszystko było pięknie dzięki wspaniałej i słonecznej pogodzie, która w poprzednich latach dawała dotkliwie o sobie znać –  gdyż padał ulewny deszcz. Tego dnia jednak popołudniowa wycieczka do Zamku Książ należała do bardzo przyjemnych.

22 września

W kolejnym dniu odbyły się zajęcia artystyczne w wałbrzyskim Muzeum, gdzie uczniowie mieli okazję malować na porcelanie, która następnie została wypalona. Po południu grupa polsko-niemiecka pojechała na wycieczkę do Świdnicy, gdzie zwiedzono ewangelicki Kościół Pokoju. Jest to zabytek w 2001 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Po krótkich zakupach i zwiedzeniu Świdnicy uczniowie poszli na pizzę do lokalu, w którym panowała niesamowita atmosfera przyjaźni, partnerstwa a przede wszystkim polscy uczniowie zintegrowali się z grupą uczniów z Niemiec.

23 września

Na czwarty dzień była zaplanowana wycieczka do Szczawna-Zdrój. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć: Dom Zdrojowy, Pijalnię Wód Mineralnych, Jaskinię Solną. Po południu odbyła się gra w piłkę nożną, piłkę koszykową i siatkową. Najbardziej emocjonująca była gra chłopców z Niemiec i Polski. Mecz wygrali oczywiście goście. Następnie wszyscy uczniowie poszli na grilla i smaczne tosty.

24 września

Ostatni dzień wymiany był dniem podsumowującym, w którym uczniowie wspominali pobyt, wymieniali się wrażeniami. Potem nadszedł czas pożegnań, nikt nie krył łez smutku, że to już koniec.

Autor tekstu: Barbara Gruszka

«  października 2014  »
ponwtośroczwpiąsobnie

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla 1.5 Template free domain name Valid XHTML and CSS.